Doğum / Hamilelik

Dün hypnobirthing doktorum ve doğum koçum sevgili Dilek ile buluştuk daha doğrusu hem beni kontrol etmek hem de bir telkin seansı yapmak üzere bana geldi. Telkin seansı sonunda kasılma ve dalga (hypnobirthing felsefesine göre sancı demiyoruz dalga diyoruz) hissettim. Gel bakalım bir muayene edeyim seni dedi, o ne, bir de baktık ki 2cm açıklığım varmış. Ama bende hafif düzensiz kasılmalar dışında birşey yoktu. Aaa nasıl yani, geliyor mu derken bekledik kasılma ve dalgaları, 5-7 dakikada bir kasılmalar devam edince Dilek eve gidip eşyalarını alıp bana gelmeye karar verdi. Daha önceden bunu planlamıştık, açıklık 7cm e gelene kadar dalga ve kasılmaları evde yaşamak istiyordum ve bu sırada Dilek de bizimle olup hem kontrol edip hem de bunları atlatmama yardımcı olacaktı. Eşime haber verdim, büyük bir heyecanla eve geldi. Birkaç saat sonra kasılma ve dalgalar şiddetini arttırınca anne-baba-kardeşlere haber verdik, hazırlıklı olun diye. Herşey o kadar hızlı gelişiyordu ki, birden çok daha kuvvetli baskı hissetmeye başlamıştım. Bu sırada hem eşim hem de Dilek telkinle beni sakinleştirme ve rahatlatma çalışmalarına devam ettiler. Bir kontrol daha yaptı Dilek, açılmam 4cm olmuştu. Bir saat sonra tekrar kontrol ettiğinde ise 3-4cm civarı dedi, saat 11’den sonra dalgalar azalmaya başladı, yaklaşık 2 ye kadar bekleyip hiçbir değşikliğin olmadığını görünce uyuyup dinlenmeye karar verdik. Dilek evine gitti, ben 3 gibi uyuyabildim ve sabah 7 de uyandım. Ufak kasılma ve dalgalar başlayınca yine bir hevesle Dilek’i çağırdık ama maalesef yürüyüş yapmamıza rağmen kasılmalarım azaldı hatta şu anda çoook seyrekleşti. 2 saat kadar tekrar uyuyup uyanınca muayene sonucu açıklık 3cm kadardı,anladık ki kızımız gelmekten vazgeçti. Oysa dün gece kuvvetli dalgalar hissedince çok da heveslenmiş, kısa zamanda gelecek diye sevinmiştik. Hatta bugün yapılacak işlerin tümünü iptal edip, doğum fotoğrafçısını geceyarısı arayıp çağırabiliriz dedik, kapı süslemesi ve şekerlerimizi hazırlayan firmayı arayıp bugüne hastaneye gelmelerini istedik.
Şimdi belirsiz bir bekleme sürecine girdik. Açıklık ve hafif seyrek kasılmalarla normal hayatıma devam etmeye çalışacağım. Bakalım kaç gün bekletecek bizi Aydişko.

Şekerim sağlıkla istediğin zaman gel ben beklemeye hazırım, yalnız biraz oyuncu bir kişiliksiniz galiba daha şimdiden kandırmaca oynadın bizimle :)

Ayda’nın bekleyen annesi


Yorumlar

  1. açılmalar başladıktan sonra gerisi gelir zannediyordum, demek yanlış biliyormuşum. Yine de bebiş gelmeye niyetlenmiş her an her şey olabilir gibi. Böyle şeyler okudukça kalbim güm güm atmaya başlıyor. Stresli bir kişilik olduğum için doğum fotoğrafçısı, kapı süslemesi vs. hiç girmedim o işlere, bir de onlar gelemedi falan diye gereksiz stres yaparım şimdi ben. Kapı süsü ve şeker olayını kuzenime havale ettim, o panik yapacak benim yerime. Kasılmalar nasıl biraz bahseder misin? ben de hala tık yok:(

  2. Anonymous diyor ki: Nisan 7, 2010 at 12:35 pm

    blogu takip edenlere mutlu haberi ben vereyim bari, dün akşam aydamız dünyaya geldi. anne de bebeği de gayet iyiler. detayları aydanın annesi daha sonra vericektir eminim. sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum teyzecim sana, sana ve babaya da kolay gelsin kuzen. öpüyorum hepinizi.gülhan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir