VeliNİMET Çocuk

 

Her ebeveynin gün gelip tattığı “veli” olma sürecimizde, biz de biraz endişeli, “ya doğru olan bu değilse” kaygıları ile ilerliyoruz. Çok seçenek içinden, özellikle kendimize yakın bulduğumuz diğer ebeveyn arkadaşlarımızın görüşlerini de dikkate alarak bir ön eleme yaptık. Montessori Derneği’nin düzenlediği “İmdat, veli oluyorum” seminerinden aldığımız notlarla, düşünce ve hislerimizi birleştirdik. Bazı kriterler oluşturduk.

Kriterlerimiz neler;

 • Sadece akademik başarı odaklı olmaması (burda kastedilen çocuğun başarısını diğer tüm özelliklerinin önüne koyarak değerlendirme yapan okullar, “burdan başka yerde daha mutlu olur” diyerek çocuğu okuldan yollayanlar)
 • Çok uzak olmaması
 • Çok erken saatte başlamaması
 • Çok ödev vermemesi
 • Öğretmen sirkülasyonunun fazla olmaması
 • Bahçesi olması
 • Sağlıklı beslenmeye önem vermesi
 • Kantin olmaması
 • Bahçede vakit geçirme ve teneffüslere önem vermesi
 • -mış gibi yapmaması
 • Pazarlama harikası olmaması

Son iki şıkkı biraz açmak istiyorum. Maalesef devlet ilkokuluna yollamak istemeyen herkes için alternatif okulların paralı olduğu sistemde biz veliler sadece veli değil müşteri konumundayız. Eğitimi satın alıyoruz. Dolayısıyla bir ticari işletme için müşterileriz yani “Velinimet”.

Bu ticari işletmelerin bir kısmı fark yaratmak, öne çıkmak, tercih edilmek için bir sürü pazarlama faaliyeti gerçekleştiriyor. Bazıları bence işi abartarak gittiğiniz AVM’den basketbol maçına kadar her yerde karşınıza çıkan reklamları olan, çocuğunuzu müzikten spora, yüzmeden sanata dolu dolu yaşatan, her alanda çeşitli imkanlar sunan okullar.

Peki bu imkanlar ne kadar gerekli? İlkokulda bir müzisyen, bir sporcu, bir tiyatrocu olma isteği yoksa (ki o yaşta tutku derecesinde içinden gelerek bunu isteyen ve devam eden çocuk sayısının çok olmayacağına inanıyorum) o zaman bu imkanlar için ödeyeceğimiz bu paralara ne gerek var? Bu imkanları sunuyoruz deyip de daha sonra bilmemne kulübüne katılmak için şunu da ödemenizi istiyoruz diyenleri de duyduk. O zaman ben niye baştan bu kadar para vermeyi kabul ediyorum?

Bu pazarlama faaliyetleri içinde kendini kaybetmeden bir karar vermek kolay değil. Ben “velinimet” olmak istemiyorum. Veli, müşteri olmamalı. Çünkü o zaman bu okulların “müşteri memnuniyeti” sağlamaları gerekiyor. Bu kadar kalabalık bir müşteri grubunda memnuniyet nasıl sağlanır? Bu noktada bir duruşu olan okul/yönetim olmalı.

Görüşmeler sırasında ve diğer arkadaşlarımın okul görüşme deneyimlerinden yola çıkarak fark ettim ki bazı okullar da “müşteri/veli”yi yakalamak için nabza göre şerbet veren yöneticiler ile karşılaşılabiliyor. Mesela yemek ile ilgili soru sorduğunuzda çocuğuna yemek yedirilsin isteyen veli iseniz ona göre, istemeyen veli iseniz ona göre cevap veriyorlar. Ya da ödeve yaklaşımız nedir dendiğinde “çocuğum sıkı yetişsin, çok ödev yapsın” diyen iseniz farklı, “az ödev olsun” diyen iseniz farklı..Hal böyle olunca veli olarak da akıllanıyorsunuz, bazı görüşmelerde karşı tarafın tam olarak ne sunduğunu anlamak için biraz uğraşmanız, farklı sorularla gerçek bakış açısını yakalamanız gerekiyor. Ya da öyle hissettiğiniz yerden koşarak kaçıyorsunuz…

Samimi ol canımı ye! Bana okulu satma, bana şov yapma…Bana “ilkokul”da olması gerekeni verseniz yeter…Çocuğum güvende olsun, sağlıklı beslensin, bahçede vakit geçirsin, mümkünse demokratik bir ortamda olsun, ölçme/değerlendirme/kıyaslama ile ezilmesin, eşsiz ve biricik olduğu unutulmasın, farklı alanlarda öne çıkan özellikleri görülsün, farklılıkları görsün, hayalgücü yok edilmesin…Çok şey istiyorum…

Üç aşağı beş yukarı kriterlerime göre, bana pazarlama faaliyetleri sunmayan, bu olabilir diye baktığım okullarda benzer uygulamalar gördüm. Okul ücreti, yemek ve servis ile 40.000TL civarı olanlar arasından İngilizce’ye ağırlık vereni tercih etmeyi düşünüyordum. Bir okul aynı ücretle 8-10 saat İngilizce dersi sunarken diğeri 22 saat sunuyordu ki bu da çocuğunuzun ilkokulda İngilizce’yi çok iyi derecede öğrenmesi demek. Madem her olanak aynı o zaman neden bunu seçmemeyim diyordum ki her şey dahil 30.000TL olup “ilkokul” bakış açısı tam bana uyan başka bir okul karşıma çıktı. İngilizce hiç bir zaman benim için öncelikli karar kriteri değil, ben haftada 8-10 saat İngilizce dersi olan okulların da öğretmede başarılı olacağını düşünüyorum. O yüzden şu an yeni bir karar arifesine geldim.

Görüştüğüm okullar ile ilgili kişisel görüşlerime blogumda yer vermeyeceğim. Ama merak edenlere e-posta yoluyla anlatabilirim.

 

 

 

 


Yorumlar

 1. Bahar eser diyor ki: Şubat 16, 2016 at 11:48 am

  Merhaba,
  Görüştüğünüz okullarla ilgili kişisel düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz benimle:)))

 2. yeşim diyor ki: Şubat 16, 2016 at 4:39 pm

  ben merak ettim..
  görüştüğünüz okulları öğrenebilir miyim?
  teşekkürler.

 3. Asena Tandoğan diyor ki: Şubat 16, 2016 at 7:25 pm

  Aynı soru(n)larla boğuşan bir anne olarak çok merak ediyorum nerede bu okul? İnanın ki evi taşımaya bile hazırım bu uğurda.

 4. hande diyor ki: Şubat 16, 2016 at 9:01 pm

  Merhaba perihan ben diğer okullarla ilgili görüşlerini öğrenmek isterim

 5. okul görüşmeleri ile gözlem ve fikir paylaşırsan sevinirim

 6. Merhaba, ben de aynı süreçten geçen bir veli adayıyım. Şimdilik kızımın devam ettiği okul (hazırlıkta) bahsettiğiniz kriterlere yakın duruşta. Ama alternatif olup kaçırdığım bir seçenek olsun istemem. Varsa benzer yerler gidip görüşmek isterim. Bahsettiğiniz okulların isimlerini öğrenebilir miyim?

  Bizim okul Merak Eden Çocuk Arnavutköy.

  Teşekkürler

  Mine Özer

 7. Merhaba,
  Bizde okul seçim arefesindeyiz, rica etsem email ile benimle de paylaşabilir misiniz? Egkayaduman@gmail.com

 8. Senem diyor ki: Şubat 18, 2016 at 6:47 pm

  Sevgili Peri,
  Gorusmelerim sonucu cok benzer bir noktadayim. Programin bir suru dersle dolu olmasi beni etkilemiyor. Tam aksine itiyor. Yorumlarını ve begendiğin okulları paylaşırsan sevinirim.

 9. Ben de eposta ile bilgi paylasmak isterim.cok sevgiler

 10. İrem Eryüksel diyor ki: Şubat 18, 2016 at 10:55 pm

  Ben de kizimi ilkokulda nereye verecegim konusunda cok sıkıntılıyım..görüşlerinizi ben de merak ediyorum

 11. Mine Senyücel diyor ki: Şubat 19, 2016 at 12:35 am

  Merhaba bahsettiğiniz okulların isimlerini paylaşırsanız sevinirim …sevgiler

 12. Ekrem diyor ki: Şubat 19, 2016 at 2:57 pm

  Onumuzdeki yil veya sonraki yil ozel ilkokul acma gayretinde olan bir sinif ogretmeniyim.( 10 yildir ozel okullarda calisiyorum)
  Bu konu ile ilgili arastirmalar yapmaktayim.
  Bu konuda okullardan beklentileriniz
  Gorustugunuz okullarda bulamadiklarinizi veya diger dusuncelerinizi iletmenizi cok isterim.
  Benim icin cok isik tutacak.
  Simdiden tesekkurler…

 13. Ekrem diyor ki: Şubat 19, 2016 at 3:00 pm
 14. Merve diyor ki: Şubat 19, 2016 at 5:59 pm

  Merhaba Perihan, benimle de paylaşabilir misin okul görüşlerini? Biz de aynı süreçteyiz… Teşekkür ederim :)

 15. Arzu Özbek diyor ki: Şubat 19, 2016 at 7:31 pm

  Merhaba,

  Görüştüğünüz okulları ve değerlendirmenizi öğrenebilir miyim?

  Çok teşekkürler ve sevgiler,

  Arzu.

 16. Aysegul diyor ki: Şubat 19, 2016 at 8:24 pm

  Ben de bekliyorum mailinizi

 17. Perihan Hanim merhaba;ayni surecten geciyoruz.İyice dagilmis durumdayim.Okul gorusme deneyimlerinizi ve yorumlarinizi mail yoluyla paylasirsaniz sevinirim.Tesekkurler

 18. Merhabalar okul seçimi önemli ve bize basit ve olması gereken gibi kriterleri günümüz okullarında bulmak çok zor. Aynı süreci yaşamımızdan dolayı okul isimleri ve gözlemlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler. banusolak@yahoo.com

 19. Merhaba, okul bilgisini benimle paylasabilir misiniz? Ben de ayni surecten geciyorum. Cok tesekkurler..

 20. Ben de goruslerinizi mail yoluyla almak isterim. Teşekkür ederim.

 21. Harika diyor ki: Şubat 20, 2016 at 4:17 pm

  Merhaba cidden hislerime tercuman oldunuz okul bilgisini paylasirsaniz cok mutlu olurum cocuklarimiz icin en iyisi olsun

  harikaguler@gmail.com

 22. Mihre diyor ki: Şubat 20, 2016 at 4:32 pm

  Merhaba,
  Şuan aynı süreçleri yaşadığımızdan görüştüğünüz okullar ile ilgili kişisel deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler
  zmihrecaglayan@gmail.com

 23. Sezgi diyor ki: Şubat 20, 2016 at 6:45 pm

  Görüştüğünüz okullarla ilgili bilgi paylaşırsanız memnun olurum. Ben de aynı süreçteyim

 24. Gözde diyor ki: Şubat 20, 2016 at 8:09 pm

  Merhaba,

  Ben de öğrenmek isterim okul detaylarını.
  Hoşçakalın.

 25. Burcu diyor ki: Şubat 20, 2016 at 8:34 pm

  Merhaba
  Ben de gozlemlerinizi rica edebilir miyim.. Tsk burcu

 26. Hülya diyor ki: Şubat 20, 2016 at 9:52 pm

  Yazınızı okurken resmen dışarıdan kendimi izliyor gibi hissettim. Bir sürü okul dolaştım ve gördüm ki ya çok ciddi bir ödemeyi göze alacaksınız ya da beklentinizin çok çok altında bir okul “ya da ticarethane” ye razı olacaksınız. Bahsettiğiniz okulları benimle de paylaşabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler.

 27. Evrim diyor ki: Şubat 21, 2016 at 12:44 am

  Görüştüğünüz okullarla ilgili görüşlerinizi maille de paylaşırsanız sevinirim. Özellikle de 30 000 tlye bulduğunuz okulu çok merak ettim. 42000 Tl Altında bu kriterlere uygun bir okul bulamadım.

 28. Gülay diyor ki: Şubat 21, 2016 at 2:04 am

  Merhaba.Görüştüğünüz okullar ile ilgili görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim..

 29. İpek diyor ki: Şubat 21, 2016 at 11:14 am

  Benimle de paylaşabilirseniz sevinirim,zahmet olmayacaksa.sevgiler

 30. Canan Büyükkaya diyor ki: Şubat 21, 2016 at 1:36 pm

  Ben de merak ettim görüstügünüz okullari.Bana da mail atarsaniz memnun olurum.

 31. Sinem Ezgü diyor ki: Şubat 21, 2016 at 2:38 pm

  Merhaba,
  Sizin ile aynı görüşteyim. O yüzden tecrübelerinizden bende faydalanmak isterim. Cok tesekkurler

 32. Filiz Oncel diyor ki: Şubat 21, 2016 at 9:42 pm

  Rica etsem okul ismini iletirmisiniz bende Ayni arayistayim

 33. Semiha diyor ki: Şubat 21, 2016 at 10:42 pm

  Merhaba! Hangi okulda karar kildiniz acaba bende merak ettim: s.ekici.simsek@gmail.com

 34. Aslı diyor ki: Şubat 22, 2016 at 12:22 am

  Öncelikle verdiğiniz kararın öncelikle kızınızın ve sizin için hayırlı olmasını diliyorum…Lakin eğitim Tğrkiye’de her geçen gün biz ebeveynler için çok daha zor karar almamızı gerektiren bir hal almaya başladı:( short listinizde okulları ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim…tesekkürler…sevgiler

 35. Sevil Yılmaz Işık diyor ki: Nisan 14, 2016 at 1:38 pm

  Merhaba görüştüğünüz okulları benimle de paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir