Seninle başlamadı… #kalpben / Anne

Seninle başlamadığını anlayınca özgürleşiyorsun. Sana ait olmayan tüm öfkeler, suçluluklar, üzüntüler..sana ait olmayan tüm duygular senden gitmeye başlayınca, katman katman “gerçek sen”e gidiyorsun. Varıp varamadığını söyleyemem, o katmanları açmak, kaldırmak, altına bakmak çok güzel! Ancak onu söyleyebilirim. Hiç bitmeyecek olduğunu bile bile her kabuğu kaldırmaya devam etmek istiyorum. Her kurtuluşta, her sıyrılışta daha çok seviyorum.  Buna kitaplar vesile olduğu için her gün daha çok okumak istiyorum…bu kitaplar sana iyi gelmiyor dense de, devam ediyorum…Çünkü her karşılaşma, “ben” e merhaba. Coşkuya merhaba..Sen hiç coşkusuz kaldın mı? Ben kaldım..Çok aradım, çok baktım, çok istedim ama yoktu. Çünkü başkalarının duygularının altında kalmış, saklanmış, ezilmiş, sinmişti. Hepsinden kurtulunca çıktı ortaya, perde aralandı, ışık süzüldü.. O yüzden, hemen kendini ara!

Bu kitabı hemen okumayı istemen için daha nasıl yazabilirim, nasıl anlatabilirim bilmiyorum..Belki ebeveyn olarak şu cümleler bendeki gibi sende de şimşek çaktırabilir;

İnsan olarak bir başkasını sevmemiz, belki de yükümlü kılındığımız en çetin, en ağır bir görev, en büyük sınanma ve sınav, bütün ötekilerin yalnızca hazırlık oluşturduğu bir çalışmadır.” Şair Rilke

“Seninle Başlamadı” Mark Wolynn; ilişkileri etkileyen aile dinamiklerinden bazıları:

 • Annenizle zor bir ilişkiniz vardı. Annenizle aranızda bitmemiş olan ne varsa partnerinizle ilişkinizde tekrar etmesi muhtemeldir.
 • Ebeveynlerden birini reddediyor, yargılıyor ve suçluyorsunuz. Ebeveynlerden birinde reddettiğiniz duygular, özellikler, davranışlar bilinçdışı bir biçimde sizin içinizde var olmaya devam edebilmektedir. Ayrıca reddetiğiniz ebeveynin sahip olduğu özelliklere benzer özellikte panrtner seçmeniz de olasıdır.
 • Ebeveynlerden birinin duyguları ile birleştiniz. Eğer ebeveynlerden biri diğerine karşı negatif duygular besliyorsa, sizin bu duyguları kendi partnerinize karşı devam ettirme ihtimaliniz vardır. Bir partnere karşı hissedilen tatminsizlik, nesilden nesle aktarılabilmektedir.
 • Annenizle bağınızda erken bir kopuş yaşadınız. Bu dinamik ile bir partnerle yakın bir ilişki kurma teşebbüsünüzde bir derece kaygı ve endişe yaşamanız muhtemeldir.Genellikle bu kaygı/endişe ilişki derinleştikçe artar.Kayının/endişenin yaşanılan erken bir kopukluktan kaynaklandığının farkında olmaksızın, partnerinizde kusurlar bulmaya başlayabilirsiniz veya kendinizi bu yakınlıktan uzaklaştırmak için çatışmalar yaratabilirsiniz.
 • Ebeveynlerden birinin duygularının sorumluluğunun üstlendiniz. En ideali ebeveynlerin vermesi, çocukların almasıdır. Fakat üzgün, depresif, endişeli veya güvensiz bir ebeveyni olan bir çok çocuk için, odak daha çok ebeveynleri rahatlatmak ve onlardan sevgi ve ilgi almayı geciktirmektir. Böyle bir dinamikte, çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması ikinci planda kalabilmektedir. Yaşaım sonraki dönemlerinde ise, bu çocuk  partnerine çok fazla kendinden verebilir ve ilişkiyi gerginleştirebilir. Veya tam tersi de olabilir. Partnerinin ihtiyaçları sebebiyle kişi bunalmış ve yük altında kalmış hissederek, ilişki geliştikçe içerleyebilir veya duygusal olarak engellenmiş hissedebilir.
 • Ebeveynleriniz birlikte olmaktan mutsuzdu. Eğer ebeveyniniz ilişkilerinde mücadele vermiş veya iyi anlaşamamışlarsa, sizin kendinize onların sahip olduğundan daha fazlasına sahip olma izni vermemeniz olasıdır. Ebeveynlerinize duyduğunuz bilinçdışı bağlılık, onların asıl isteğinin sizin mutlu olmanız olduğunu bilmenize rağmen, sizi onarın olduğundan daha mutlu olmanızdan alıkoyabilir. Canlılık ve neşenin eksik olduğu bir ailede çocuklar mutlu oldukları zaman kendilerini suçlu veya rahatsız hissedebilmektedir.
 • Ebeveynleriniz bir arada kalmadı. Eğer ebeveynleriniz birarada kalmadıysa, siz de bilinçdışı bir biçimde ilişkinizi bırakabilirsiniz. Bu, onların ayrıldığı yaşa geldiğiniz zaman, ilişkide onlarla aynı süre geçirdiğinizde veya çocuğunuz sizin ebeveynleriniz ayrıldığında olduğunuz yaşa geldiğinde meydana gelebilir. Ya da ilişkinizde birarada kalırsınız fakat duygusal açıdan ayrı yaşarsınız.
 • Ebeveyniniz veya büyükanneniz/büyükbabanız yalnız kaldı. Eğer bu kişilerden biri terk edildikten sonra veya eşinin ölümünden sonra yalnız kaldıysa, siz de yalnız kalabilirsiniz. Eğer bir ilişki içindeyseniz, bir tartışma veya mesafe yaratırsınız böylelikle siz de kendinizi yalnız hissedersiniz. Sessiz bir bağlılıkla bilinçdışı bir biçimde bu yalnızlığı paylaşmanın bir yolunu bulursunuz.
 • Ebeveyniniz veya büyükanneniz/büyükbabanız evliliğinde acı çekti. Örenğin, büyükanneniz sevginin olmadığı bir evlilik içinde sıkışıp kaldıysa veya büyükbabanız öldüyse, alkolikse, kumarbazsa veya büyükanneniz çocukları büyütme konusunda yalnız bırakıp terk ettiyse, siz de kız torun olarak farkında olmaksızın bu deneyimleri evli olmakla ilişkilendirebilirsiniz. Ya büyükannenizin deneyimini tekrar edersiniz ya da aynı şeyin sizin de başınıza gelebileceğine dair duyduğunuz korku ile bir partnere bağlanmaya direnç gösterebilirsiniz.
 • Ebeveyniniz diğer ebeveyn tarafından küçük düşürüldü veya saygısızlık gördü. Siz bir çocuk olarak partneriniz tarafından saygısızlığa maruz kalarak bu ebeveynin deneyimini tekrar yaratabilirsiniz.
 • Annenizin sırdaşıydınız. Bir erkek çocuk olarak,annenizin karşılanmamış ihtiyaçlarını karşılayarak ve babanızdan alamadığı hisleri ona vermeye çalışarak onu tatmin etmeye gayret edebilirsiniz. 
 • Babanızın gözdesiydiniz. Annesindense babasıba daha yakın olan bir kız çocuğu genellikle seçtiği partnerlerle tatmin olduğunu hissedemez. Bu problemin kökeni partner değildir, kızın annesine duyduğu mesafedir. Bir kadının annesiyle olan ilişkisi partneriyle ilişkisinin ne kadar tatmin edici olacağını gösteren bir işaret olabilir. 

 

Şimdi anne/babanızla ilişkinize; anne ve babanızın birbiri ile ilişkisine; annenizin ve babanızın kendi anne-babalarıyla ilişkilerine biraz dalın…Bir de kendi ilişkilerinize…Bir yerlerde bir benzerlik, bir aktarım, size ait olmayan bir şeyler var mı?

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir