Sabun cevizi ile çamaşır yıkama Alışveriş / Bebek / Çocuk

sabun cevizi1

Ben öyle organik, her şey doğal olsun diye uğraşan bir insan değilim. Ve fakat bir fuarda şans eseri alıp denediğim ve memnun kaldığım bu organik ve doğal temizleme yöntemini paylaşmadan geçemeyeceğim.

Ayda alerjik bünyeli, Melisa da da benzer belirtiler mevcut. Bu yüzden çamaşır deterjanında özellikle ciltte kaşıntı, egzama yapmayacak, kimyasal içermeyen mümkün olduğunca zararsız deterjanları kullanıyordum. Bunlar da piyasada bildiğimiz minicik pakedi kocaman fiyatlara satılan bebek deterjanları..

Sonra fuarda çok uygun fiyata bu sabun cevizlerini görünce neden olmasın diye bende bir ampul yandı :) Bir kutuda 100 adet, her yıkamada minik kesenin içine 5 tane koyuyorsunuz, o keseyi makinenin içine çamaşırların arasına yerleştiriyorsunuz. Yaklaşık 10 sefer (cevizler kırılıp bozulmaya başlayana kadar) kullanabiliyorsunuz. Ben fuarda yanlış hatırlamıyorsam 100lük pakedi 35tl’ye almıştım ama şu anda internette daha uygun fiyatlarda bulunabilir.

sabuncevizi2

Sevgili Google, Himalayalar’da yetişen bu ceviz içerdiği doğal saponin ile hem hijyen hem leke çıkarmayı sağlıyor diyor. Ben çocukların kıyafetlerindeki lekeler konusunda rahat bir anneyim. Çocuktur kirlenir, hatta lekeli bile giyebilir. Özel bir kutlama yoksa veya özel bir yere gitmiyorsak, çok ağır bir leke varsa giydirmesem de hafif lekeli giydiriyorum çünkü zaten ya yemek yerken ya boya yaparken ya da dışarda koştururken bir şekilde yine lekeli hale geliyor. Bu yüzden leke çıkarıcılığı konusunda “evet harika,hiç leke kalmıyor” diyemem ama zaten bebek deterjanlarında da leke çıkarma konusunda benzer deneyimleri yaşadım. Öte yandan google’layınca gördüm ki leke çıkarmak için ayrıca sirke veya karbonat gibi doğal yöntemler de kullanılıyormuş bu cevizlerle yıkamadan. Bunu da deneyebilirim.

Üstelik kaynatıp sıvısını elde ederek çok farklı kullanım yerleri de varmış. Çokbilmiş’in blogunda detaylı bilgileri görebilirsiniz

Cildi hassas olup ekonomik ve doğal çözüm arayanlara denemelerini öneririm.


Yorumlar

  1. Işıl öztaşbaşı diyor ki: Mart 13, 2015 at 11:23 pm

    Aynı sorun bizde de var ne kullanırsam kullanayım kaşıntı yapıyor bunu mutlaka deneyeceğim.Teşekkürler ilaç gibi geldi bu öneriniz valla çözüm ararken

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir