Kendine iyi bak.. Anne / Mola

peri ve ayda

Bir süredir psikoloğa gidiyorum. Uzun yıllardır hep istediğim ama çeşitli mazeretlerle gerçekleştiremediğim bir şey…Hep başka istek ve ihtiyaçlarım ya da zamansızlık yüzünden yapamadığımı düşünür, söylerdim. Oysa birincil ihtiyaç listesinde olması ve yapılması gereken bir şey olduğunu gitmeye başlayınca anladım.

Şöyle bunalımdaydım, böyle depresyondaydım diyemem ama hayatımda, ilişkilerimde ve kendi içimde gitmeyen, tıkandığım, dönüp dolaşıp aynı şeyleri yaşadığım ve hissettiğim anlar çoktu. Kızlarımın psikolojisi ve bakımı ile ilgili çokça kafa yoruyorken fark ettim ki aslında benim önce kendime iyi bakmam gerekiyor. Sadece fiziksel anlamda değil psikolojik anlamda da.. Çocuklar için oyun terapisine mi gitsek, kime danışsam, hangi davranış neden, ben anne olarak yapmalıyım gibi soruların sonucu; çoğu uzmanın sizi götürdüğü yer: kendi çocukluğuna bak..Artık hepimiz biliyoruz bizim ebeveynliğimiz 5 nesili etkiliyor, bugün kendini regüle edemeyen çocuğun ihtiyacı olan belki de en önemli şey “regüle anne”. Yani kendi kendini regüle edebilen, duygularının ve neden bunları hissettiğinin farkına varan, kabul eden, kendini anlayan ve duygularına müsade eden anne..Kendi çocukluğunda annesinin veya ona bakan kişinin duygularının sonucunu yüklenmiş ve bunu çocuğuna aktaran anne olmak istemiyorum. Bu zinciri ben kırmak istiyorum, çocuklarımın, torunlarımın hayatında da benim yüklerim devam etsin istemiyorum..O yükleri atmak istiyorum.

Sadece kızlarım için bunu yapıyorum sonucu çıkmasını istemem. Önce kendim için, sonra ailem için; böyle bir danışmanlık almamın hayatımızı çok değiştireceğinin farkına vardım. Yanılmamışım.. Bende ne değişti, ne yaşıyorum, ne hissediyorum detaylara giremem ama kendimi anlamaya ve tanımaya başladığımı ve bunun hiç kolay olmayan ama çok rahatlatan bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

İçimizde hala psikoloğa gitmenin “deli işi” olduğunu düşünen ya da “psikolojik deli” değilim neden gideyim diyenler var mıdır bilmem. Hatta bunu yapmanın zayıflık veya hastalık olduğunu düşünüp benle ilgili yargıya varanlar da olabilir mi acaba demedim değil içimden bunları yazarken..Varsa da olsun varsın.. Keşke bunu hepimiz rutin kontrol gibi her ay yapabilsek, herkesin bir danışmanı olsa ve ömür boyu devam edebileceğimiz bir sosyal hakkımız olsa..

Bu yolculuğumdan kısa paylaşımları yazmaya devam edeceğim..

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir