Kapuska, evet kapuska #acemimutfak

kapuska

İnanamayacaksınız belki kapuska tarifi vereceğim. Ben de inanamadım önce. Sonra hatta kapuska diye doğru mu yazılıyordu diye gittim TDK’na baktım evet doğru yazılıyordu ama anlamı “etle pişirilmiş lahana yemeği” idi. Oysa benim tarifim etsizdi. O zaman ben bu yemeğe ne diyecektim sevgili TDK biz bunu yıllardır kapuska diye yiyoruz, çocuklarımıza yediriyoruz.

Neden kapuska tarifi veriyorsun derseniz (ki bence dersiniz) kızlarımın ilk yemeğe başladıkları yemeklerdendir kendisi, ben ise küçükken sevmeyip büyüdüğümde bayılmışımdır. Bence bebeklikten alıştırılması, sebze alternatifi olarak unutulmaması, gözden kaçmaması gereken mühim bir yemektir. Ayrıca o kadar da kolaydır ki ben bile yıllardır yapıyorum siz düşünün :)

Malzemelerimiz:
4 kişilik ailemiz için;
1 küçük lahana
1 soğan
2 y.k. zeytinyağ
yarım y.k. domates salçası
avuç içi kadar bulgur
3-4 diş sarımsak
yarım limon suyu
biraz tuz
biraz kuru nane

Soğanı doğrayıp yağda kavurup salça ile de çevirdikten sonra, doğrayıp yıkadığınız lahanaları da tencereye koyuyorsunuz. Onlar biraz yumuşamaya, sönmeye başlayınca bulguru ilave edip, göz kararı (ben az koyup sonra kaynar su ilave edenlerdenim-acemiyim ya) su ilave ediyorsunuz. Pişmesine yakın tuzunu, ezdiğiniz sarımsağı ve limon suyunu ilave edip kapatıyorsunuz. Sonra da kuru nanesini..(Bazıları nanesiz sever ben her türlü seviyorum)

Kapuskayı unutmayın, yiyin, yedirin!
Afiyet olsun :)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir