Kalpten gelen bir yazı… Blog

Size büyülü bir yerde, büyülü bir zaman verseler, sadece kendinize dönmeniz, kendinizi fark etmeniz ve dinlemeniz için…
İşte Esra Sert ile 4 günlük yoga tatilinde tüm hissim; büyülü bir zaman…

Bildiğimiz anlamda lüks yok, konfor yok. Sadece doğada yalnız kalma lüksü var, sessiz kalma konforu var, eşofmanla günü geçirme, yeşillikler içindeki hamakta yatmaktan sıkılıp deniz kıyısında koca salıncakta denize doğru salınma lüksü var. Sen istemezsen fazla konuşan yok, deliler gibi yemek yok.

Sadece sükunet, huzur, kuş ve horoz sesleri, arada dalga sesleri… Kaldığımız yer ormanın içinde ellenmemiş, geliştirilmemiş, ilk hali korunmuş bir doğa tatil köyü. Tatil köyü deyince bir tesis var sanmayın. Kalabileceğiniz yerler bu resimlerdeki odalar, bungalovlar ya da çadır…

sundance oda 1    sundance bungalow    sundance oda 2

Mayıs ayında olduğumuz için hava ılık, sırtına bir hırka atıp oturabiliyorsun ağaçların altında. Ama deniz kıyısında güneşin altında rahatsın, deniz şerbet gibi…Ormana ve dağlara bakarak, ne bir şemsiye ne bir şezlong sadece kumsal, deniz, gökyüzünün kucaklaştığı yerde sanki sana ayrılmış özel plajında denize giriyorsun.

sundance sahil

Tüm bu güzelliklerin büyülü gelmesinin sebebi ise başka. Esracığım ile  sabah 2 saat, akşamüstü 2 saat yaptığımız yoga seansları bizi bu hale getiren. Yıllar içinde bir kaç kısa yoga dersi denemem olmuştu ama sürdürememiştim. Yani yoga yapan biri değildim. Ayrıca yogayı çok esneklik, çaba ve efor gerektiren bir şey sanan biriydim. Bu yoga tatili sayesinde tüm bakışım, hissim değişti. Sabahları Yin Yoga akşamları ise Hatha Yoga seanslarımız vardı.

esra sert yoga 1  esra sert yoga 3  esra sert yoga 2

Ah Esra , kalbiyle yürüyen canım Esra, bizlere de kalple, hisle, içinden geliş ile kalmayı, o hissi aramayı ve o hissi bulma ihtimalini sormayı öğretti. Bir insan bunu nasıl öğretebilir anlatmak mümkün değil. Bence o kadar içinden gelerek ve kalbiyle yapıyor ki bu işi, ister istemez o hissi sana geçiriyor.  Hangi pozu nasıl yaptığının hiç önemi yoktu, bacağını kolunu açamamışsın, dengede kalamamışsın, hiç önemli değil dedi. Vücudun nasıl istiyorsa, nasıl durabiliyorsan öyle dur. Dur ve fark et, hisset, nefes al, nefes ver, o en içte, hiç farkında olmadığın güce sahip bir yerlerin farkına var. Hayatımda belki de ilk kez duyduğum fascia, lumbar, somatik hisler ile tanıştım. “Yin Yoga”ya aşık oldum (Esra’ya da aşık olmuş olabilirim kendisi bilmiyor :) ) Her pozda kendini yeniden keşfetmeni, dinlemeni, fark etmeni sağlayan çok yoğun bir  deneyimdi benim için. Tatilden döndükten sonra devam etmek istedim. Henüz Esra Anadolu Yakası’nda ders vermediği için (bu konuda baskı yapıyoruz kendisine), yurtdışından bir eğitimcinin videoları ile evde devam etmeye karar verdim. “Yin Yoga”yı biraz araştırmanızı öneririm.

Yoga çadırımız:

                                                                                 sundance yoga çadırı2    yoga çadırı sundance     esra sert yoga 4

38 yılımda sadece kendim için yaptığım en güzel şey, en güzel hediye bu tatil oldu. Yenilendim, dinlendim, gerçek anlamda kendimi dinledim. Bana bu deneyimde eşlik eden tüm arkadaşlarıma ve Esra’ya teşekkür ederim.

Esra’nın 1 Metrekare Özgürlük sayfasından yoga ile ilgili haberlerini, çalışmalarını takip edebilirsiniz. Bence takip edin, bu güzel deneyimi yaşama fırsatını kendiniz için yaratın.

Hiç nefes alıp, içine çekip sonra nefesinle bir yaprak gibi süzüldüğünü hissettin mi? Ben artık o hisle yaşıyorum. Ondan bu sevmelerim…

sundance yol 2

 

 

 

 

  • görsellerin bazıları Esra Sert ve Zehra Bural'a aittir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir