İyi büyüsün, iyi yaşasın! Bebek

 

Geçtiğimiz hafta Anneysen.com‘un daveti ile Nestle’nin yeni içerik platformu iyibuyusuniyiyasasin.com‘un tanıtım toplantısındaydım.

Nestlé İyi Büyüsün İyi Yaşasın ilk 1000 gündeki beslenmenin önemini vurgulayan, bilimdeki en son bulgulara dayananarak güvenilir ve doğru bilgiyi sunan bir eğitim ve içerik platformu. Neden ilk 1000 gün olduğunu açıklaması ise aşağıdaki şekilde;

Hamileliğin ilk günü ile başlayan ve 2 yaşın sonuna kadar devam eden, çocuk gelişiminde büyük önem taşıyan İlk 1000 günde bebekler yaşamlarının hiç bir döneminde olmadığı kadar hızlı büyürler ve ileride kullanacakları zihinsel kapasitelerinin önemli bir kısmına ulaşırlar. Bugün yetişkinlikte görülen diyabet, obezite ve kardiovasküler hastalıklar sadece yaşam tarzından kaynaklanan hastalıklar olarak görülmemekte direkt olarak erken dönem beslenme ile ilişkilendiriliyor. 

Bu sebeple, bebeklerin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili güvenilir kaynaklardan edinilen pratik tavsiyelerle çocuklarımızın yaşamının ilk gününden itibaren onların gelecekteki sağlıklarına etki etme fırsatına sahibiz. “

Toplantıda Çocuk Dr. Gülnihal Şarman biz annelerin ilk 1000 günde dikkat etmesi gereken konulara değindi. Özellikle ilk aylarda hep kucak istiyor dediğimiz bebeğimizin sadece koku ve tat duyularının gelişmiş olması sebebiyle bunu talep ediyor olmasını bir annenin bilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki bu tarz bilgi verilmiş olsa bir annenin ilk aylarda bakış açısı, “neden böyle bir terslik mi var”endişeleri azalacaktır.

Aşağıdaki resimde gösterilen, bebeğin ilk 3 ayki görme yetisinin derecesini anlayınca, neden bizim kucağımızda ve bizim kokumuzla yaşamak istediğini daha iyi anlıyor insan.

iyibuyusuniyiyasasin

Bir de bahsettiği “cadı saatleri” konusu var ki benim kafamda bir ışık yakan! Melisa ile ilk aylarda akşamüstü saatlerinde başlayarak 3-4 saat süren, kucakta ve ayakta gezerek geçirdiğimiz, kolik midir nedir tam tanımlayamadığım bir dönem yaşamıştık. Gülnihal Hanım daha fazla doyup daha uzun uyumak istediği için bunun bir hazırlık dönemi olduğunu, gündüzleri daha iyi beslenip doyduktan sonra da  uzun uyumaya başlayacağını ama buna hazırlık yapmak için bu geçiş sürecinde huzursuz ve ağlayan bir bebek yani “cadı saatleri” yaşanabildiğini anlattı ki tam da bizim yaşadığımız buydu. O ağlama saatlerinden sonra uzun uzun uyumaya başlardı. İkinci bebeğim olmasına rağmen ilk bebeğimde böyle bir şey yaşamadığıkm için bu konuda deneyimsiz ve bilgisizdim.

İşte tam da bu gibi bilgi ve deneyim paylaşımları ile bu platformun bir çok annenin hamilelikten itibaren çok işine yarayacağını düşünüyorum. Sadece uzman görüşleri değil yakın zamanda aktif olacak olan forum kısmı ile bu deneyimlere ulaşmak mümkün olacak.

Bu platformu ayrıca Facebook ve Twitter’dan da takip edebilir, içeriklere ulaşabilirsiniz.

Toplantının devamında bize bebek bakımında kullanılan ürünlerin nasıl sağlıklı olabileceği ile ilgili bir sunum yapan Rebul eczanesi kurucusu Ecz.Mehmet Müderrisoğlu’nun bahsettiği çatlak kremi ve sıkılaştırıcı kremler de benim ayrıca ilgimi çeken konular oldu.

Bu keyifli etkinlik için Anneysen ve Nestle’ye teşekkürler..

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir