Güzel oğlum Blog / Yaşam

güzel oğlum

Kadın olmak zor güzel oğlum..Senin annen için, anneannen, babaannen için daha da zordu belki.. senin arkadaşların, sevgilin, eşin için o kadar zor olmayacak ama yine de bu dünya düzeninde kadın olmak hep erkek olmaya göre daha zor olmuş, zor olacak oğlum. Biz bunu değiştirmeye çalışan kadınlarız. Bu zorlukları bir de ben yazayım sana oğlum, görmediysen, duymadıysan, anlamadıysan diye..

Eskiden kız çocukları okutulmaz, erkek çocukları okutulurmuş. Kızlar nasılsa evlenecek, ona eşi bakacak diye. Bundan ezilmiş, hor görülmüş bir kadın nesli oluşmuş. Belki de bizim annelerimize kadar gelmiş, annelerimiz bunda bir yanlışlık olduğunu düşünen kadınlar olmuş, bizim nesil ise “kolunda bilezik olsun; erkeğe muhtaç olma” diyerek okutulan kızlar nesli… Çok şükür ki, okutulmuş sonra da çalışmışız oğlum.

Ama her  ne kadar ailen, annen, baban çalış, paranı kazan dese de kadın olarak bu ülkede çalışmak zor, hele anne olarak çok zor oğlum..İşe girerken evli ise ne zaman çocuk düşünüyorsun diye soran, hamile kalırsan geri plana itilen, doğurunca da ya aynı tempoda hemen işe dönmen ya da çıkıp gitmen gereken bir düzen var burda. Kadın çalışmak istese de zorluk çekecek, istemese, evde çalışsa da çekecek. Hele ki şu devirde, bu düzeni körükleyen “bağzı” büyüklerimiz sayesinde işimiz daha da zorlaştı oğlum.

Sokakta olmak da zor bize oğlum. Gece zaten tek başına çıkarsan başına gelenden sorumlu sensin. Biraz dar mı giydin, kısa mı giydin suçlu sensin. Saçın sarı mı, makyajlı mısın suçlu sensin! Ve suçlu olmak için yetişkin bir kadın olman da gerekmiyor, bu ülkede kız çocukları bile hep suçlu çıkar. İşte bu potansiyel suçlarımızla yaşamak, özgür hissetmek, eşit hissetmek bir kadın için mümkün değil oğlum. Ne kadar şanslı olsak da, ne kadar çalışsak, ne kadar güçlü olsak, ne kadar sesimizi çıkarabilen yetişkinler olsak da biraz korkaklık, biraz ezilmişlik hepimizde var oğlum.

Evde olmak da zor oğlum. Evde olmak demek evin ağır işçisi olmak demek. Para kazanmayan, emeği görülmeyen, sigortası olmayan ama 7/24 çalışan ağır işçi..Sigortasını, parasını geçtim emeğinin aslında görevin olduğunu zanneden bir erkek grubu var. İşte onunla evli olanlar en şanssızlarımız oğlum.

Peki bunları neden anlatıyorum?

Benim oğlum yok güzel oğlum. Ama belki bunu okuyan sen, olursun. Senin yanındaki kızdan, ablandan, kızkardeşinden, eşinden ya da herhangi bir kız arkadaşından tek farkın var, o da fiziksel olarak güçlü olman. Onun dışında ne eksiksin, ne fazla. Gelecekte olur da seversen bir kızı, onun da bir ana kuzusu olduğunu unutma, senin de ilerde bir kızın olabilir sonra..Çoraplarını ortalık yere atma, kirli sepetine at. Yemek yapmak, bulaşık yıkamak, evi temizlemek, ütü yapmak kadının görevleri değildir, lütfeder de (ya da bence saflığından) bunları senin yerine biri yaparsa bu sana “lütuf”tur görev değil unutma. Ayın bazı günleri bazı kadınların içinden canavar çıkmış gibi gelebilir, korkma. Yaslandığı dağ isen, sen de ona yaslan, onun içinde de bir dağ var, yok sanma. Ağla, ağlamaktan utanma. Duygularını saklama, çöpü arada sen çıkarmayı dene iyi gelir. Ha bir de olur da çocuğun olursa, çocuk bakmak ekip işidir, 2 kişi bile az gelir (maç izlerken, playstation oynarken yapılan şeye çocuk bakmak denmez). Hastaya bir çorba pişirmek, insanlık vazifesidir.

Kadın olmak zor güzel oğlum, ancak sen de omuz omuza durursan kolaylaşacak, unutma…

 


Yorumlar

  1. Hacer diyor ki: Ocak 7, 2016 at 5:04 pm

    Ne de güzel ifade etmissiniz, duygulara tercüman bi yazi olmus ellerinize saglik. Benim bir oglum var ve allah biliyor ya ‘cinsiyet ayrimciligina hayir’ sloganiyla ciktigim bu annelik yolunda kendi ‘ideal erkek’ profilimi yetistirmek en büyük emelim. Tekrar ellerinize yureginize emeginize saglik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir