Gülümse, bulutlar gitsin… Anne / Blog / Güzellik-Bakım

gülümse

Diyeceksiniz bu kadın sürekli bir bakım derdinde, evet bu ara yaş 37 olup aynadaki görüntüm bana nanik yapmaya başlayınca bu dönem, kendime bakmaya ayırdığımı kabul ediyorum. Dişlerim de bu bakıma dahil oldu. Çünkü yıllardır düzenli içilen günde 2-3 kahve, 2-3 çay ve üstüne diğer renkli gıdalar sayesinde her ne kadar günde 2 kere fırçalasam da sararmalarını önlemek imkansızdı.
Bu sarı görüntüyü geçen sene bir çocukluk arkadaşım bana söylediğinde büyük rahatsızlık hissettiğimi itiraf etmeliyim. “Ne oldu dişlerine, vay ben onlar da yaşlanmış” demişti. O gün bugündür, dişlerime takıktım ve beyazlatma için uygun bir an bekliyordum :)

Evime de çok yakın olan DentGroup‘u seçerek hemen bu konuda bilgi aldım. Kimler beyazlatabilir, ben beyazlatabilir miyim diye sordum. Diş Hekimi Kerem Adalet bitmek bilmeyen sorularımı hem işlem öncesinde hem sonrasında cevapladı. Bir de dişe zararlı mı konusu var ki sosyal medyada da bir çok arkadaşımın uyarısıydı.

Kerem Bey’in uygun gördüğü ve benim dişlerime uygulanan “kombine beyazlatma” yöntemi yani “ofis tipi beyazlatma” ardından “ev tipi beyazlatma” uygulaması. Ofis tipi beyazlatmada bir diş hekiminin uygulamayı yapması gerekiyor. Kimler ofis tipi beyazlatma yaptıramaz derseniz;
– Diş minesinde çatlağı olanlar
– 16 yaşından küçükler
– Dişinde aşınma olanlar
(hamileler ve emziren annelere de önerilmiyor)

Ofis tipi beyazlatmada özel bir jel diş hekimi tarafından dişlerinize sürülüyor ve yine hekim kontrolünde UV ışığı/lazer uygulanıyor. İşlem yaklaşık 1 saat sürüyor. İşlem sırasında hassasiyet hissedebiliyorsunuz. Ben çok yoğun hissetmedim ama bu hassasiyet kişiden kişiye değişebiliyormuş.

ofis tipi beyazlatma

ofis tipi diş beyazlatma

Kerem Bey’e ilk işlem öncesi dişime zararı olup olmadığını sorduğumda bana şu örnekle olmadığını açıkladı: 5 kutu kola içmek kadar zararlı! Yani gün içinde yediğiniz, içtiğiniz asitli gıdalar veya meyve asitleri de aslında dişinize zarar veriyor ve bunları göze alırken diş beyazlatmanın da göz ardı edilebilecek bir zararı söz konusu. İnsanların işlem sırası ve sonrasında yaşanan hassasiyeti diş zararı olarak algıladıkları da belirtildi. Oysa bu hassasiyet geçici ve çok rahatsızlık hissedenler için çeşitli çözüm önerileri de var. Ofis tipi beyazlatma sonrası ben de gün içinde hassasiyet hissettim fakat benimki katlanılamayacak seviyede değildi. Bir de bazı hastalarda işlem sırasında işlem materyallerine alerji olma riski var, alerjisi olanlarda kısa süreli diş etlerinde su toplama gibi bir sıkıntı olabiliyor ama çok düşük bir risk olduğunu söylediler.

Ofis tipi beyazlatmanın ardından bana evde uygulamak üzere “ev tipi beyazlatma” kiti verdiler. Bu resimde gördünüz kitte benim dişlerimin kalıbı alınarak özel hazırlanan plak ve özel jeller bulunuyor.

ev tipi beyazlatma kiti

Jeli plaklarda her bir dişin üstüne gelen yere çok minik (gözyaşı damlasından az) koyuyorsunuz. Fazla olmaması gerekiyor çünkü fazlası diş etine zarar verebiliyor.

ev tipi beyazlatma

Akşam dişinizi fırçaladıktan sonra yatmadan bu plakları takıyorsunuz, sabaha kadar kalıyor. İlk taktığımda garip gelmekle birlikte sonra çabucak alıştım ve gece bunlarla uyumakta hiç zorlanmadım. Sabah kalkınca da plaklarınızı sabunla yıkayıp kurumaya bırakıyorsunuz. Ben 1 hafta kullandım ve sonuç bana yeterli geldiği için ikinci tüpü ihtiyaç duyduğumda kullanmak üzere saklamaya karar verdim. Ev tipi beyazlatma jeli buzdolabında 6 ay-1 sene saklanabiliyor (Kerem Bey eğer içinde baloncuklar görülüyorsa bozulmuş demektir dedi)

Aşağıda dişlerimin önceki ve kombine beyazlatma sonrası halleri;

öncesi
sonrası1

Bir de kişisel görüşlerim var ki esmerseniz ya da bronzlaşırsanız dişleriniz daha beyaz görünüyor :) Neden benimki bir başkasınınki kadar beyaz olmadı diyemezsiniz bu tamamen sizin yapınıza, cildinize, dişinizin yapısına göre değişken bir durum yani kişiye özel. Daha sarı olan dişlerde daha iyi sonuç elde edildiğini söylüyorlar. Ayrıca ne kadar sürede geriye dönüş olur diye de sordum, bu da tamamen sizin kullanımınıza ve bakımınıza bağlı. Sürekli renkli (çay, kahve, şarap gibi) gıdalar ile dişlerinizi temas ettirir ve bakımını yapmazsanız bu süre kısalır diyorlar.

Beyazlatma sırasında öğrendiğim ve daha önce duymadığım bir tüyoyu paylaşmak istiyorum, ne yerseniz, içerseniz arkasından kuvvetlice su ile 2-3 defa ağzınızı çalkalayın (illa tükürmeniz gerekmiyor, bir toplantıda kahve içtikten sonra da bunu içtiğiniz su ile yapıp, suyu yutabilirsiniz). Bu su ile temizleme tahmin ettiğinizden çok daha etkili ve sararmanın önüne geçebilir diyorlar. Ayrıca her yemek sonrası fırçalayamıyorsak da sakız çiğnemek…Ben her ikisine de dikkat etmiyordum, bundan sonra her çay-kahve sonrası özellikle su içip çalkalamaya dikkat ediyorum.

Bir de sizlere son önerim, gülümseyin..Gülmek gelmese de insanın içinden, bir süre gülümsedikten sonra daha mutlu hissetmeye başladığı kanıtlanmış bir gerçek :)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir