Farketmeden tuvalet eğitimi Bebek

tuvalet eğitimi

Büyük kızımda, her ikimiz için de zor geçen tuvalet eğitimi sürecini küçük kızımda mümkün olduğunca öteleme kararındaydım. Buna sebep şu yazıdaki deneyimlerimizdi. Bir de okula başlayınca kolaylıkla bırakacağını düşündüğümden yaz sonrasına kadar bez ile mutlu mesut yaşarız diye düşünüyordum. Ama hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir derler ya, işte öyle oldu..

Annemlerin bahçeli ve çocuklar için çoook rahat bir yer olan evine gelince, Melisa’nın tuvalete oturma isteği (annemin de arada tuvaletin var mı diye sorması sayesinde) iyice depreşti. Depreşti diyorum çünkü 4-5 aydır ablası oturuyor diye hasetinden tuvalete oturma hatta gayet de tuvaleti kullanma çalışmaları vardı kendisinin, ama annesi anlamamazlıktan geliyordu. Sütten ağzı yanmış bir anne yoğurdu içmeye tenezzül bile etmezdi.

Bu kadar oturacağım diye ısrar edince iyi dedim, otur bakalım. Ama bize haber vereceksin. Hazırlıksızdım ama annemlerde sağolsun eski Potette lazımlık duruyordu. Yine onu çıkardık ortaya. Ben eski deneyimlerim yüzümden gayet negatif başladım. Tamam hadi istiyorsan yapalım ama hiç uğraşamam takarım bezi modunda… Ve fakat hiç uğraşmadım! Meğer çok hazırmış kendisi. İlk 2 gün, gündüz ufak kazalar oldu ama 1 haftadır hiç gece kaza olmadan geçirdiğimiz için bu deneyimi yazma kararı aldım.

Sonra düşündüm neden bu kadar kolay oldu bu süreç, fark etmeden onu aslında yönlendirdik sanırım. Nasıl mı?
* Tuvalete giden bir abla en büyük motivasyondu (abla/abi yoksa komşunun çocuğu, kuzen ya da arkadaş da olur bence)
loulou
* Yaklaşık 4-5 aydır Loulou serisini okuyor. Yazılan her cümlesini beğenmesem de kısa ve şirin bir bebek kitabı. Kitapçıdan beraber aldık, sadece ona okunuyor, ona ait ve belki bu yüzden çok seviyor. Emzik bırakma, uykuya dalma, bez bırakma serileri var. Loulou’nun bezi bırakması bence ona yavaş yavaş işleyen bir durum oldu. (bazı cümleleri değiştirerek okudum, çocuğa tuvaletini kaçırdığı için yaramaz denmesi ya da çişi ben kaçırmadım kendi kaçtı suçlu o gibi söylemleri hoşuma gitmedi)
* Konuşup derdini anlatabiliyor, zaten bezine yaparken de haber veriyordu. Bence derdini anlatabilmesi bu süreçte çok önemli,işleri kolaylaştırıyor
potette lazımlık
* Potette lazımlık hem portatif dışarda kullanılabiliyor hem de evde klozetin üstüne koyabiliyorsunuz. Henüz fiziksel olarak tek başına normal klozete oturabilecek ebadlarda olmadığı için Potette ile oturuyor ve tutunuyor, çok rahat etti.
* Gece de bezi takmadık, hiç kafası karışmadı.
* Kazalar olmasını bekliyordum, belki de bendeki büyük fark yani daha rahat olmam ona yansıdı. “gerekirse takarız bezi” kafası ve rahatlığı, bu konuda hiç gerginlik hissetmememi sağladı. Bir de bahçeli bir evde oluşumuz, anneanne ve başka destek kuvvetlerin olması, benim tatilde olmam gibi unsurlar da önemli tabi.
* Büyük kızımda sonradan fark ettiğim hatamı bu sefer yapmadım, ara ara kendisine tuvalete gitmek ister misin diye sordum. İlk annelik tecrübemde nedense bu aklıma gelmemişti, onca yazı okumama rağmen… Sık sık sormak ama sıklıkları da onu rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamak, ince iş..
* Şu anda 25 aylık ama kendiyle ilgili bir kararı verdi diyebilirim. Hazırdı, talep etti ve yaptı. Bana sadece eşlik etmek düştü. Çişli, kakalı külot yıkamadım mı? Yıkadım ama bunu dert etmeden yaptım. Ben de rahat ettiğim bir ortamdayım, ben de aslında hazırmışım.

Her bebek, her anne ve aralarındaki ilişki çok farklı. Kısa zaman önce, gece beslenmesi ile ilgili benim kişisel deneyim yazımın bazı okuyan arkadaşlarda endişeye sebep olduğu yorumunu alınca deneyimlerimi çok daha dikkatli paylaşmaya karar verdim. Evet ben bu sefer çok kolay ve rahat bir süreç geçirdim ama ilk çocuğumda tam tersi bir deneyim yaşamıştım. Ben de aynı anne değildim, çocuklarımın da karakterleri çok farklı. Başka deneyimleri okumak bence insanın kendi yolunu bulmasında zarardan çok faydalı, o yüzden paylaşmaya devam…

Bu konuda başka annelerin deneyimlerini ve uzman görüşlerini Uykusuz Anneler Kulübü’nün tuvalet eğitimi kategorisinde de okuyabilirsiniz.

Beze veda edecek tüm anne&bebelere kolay gelsin! Bizde sıra emzikte!


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir