Emzirmeyi bırakma Bebek / Blog

melisa11

Büyük kızım 21 aylıkken bırakmıştık, şu yazımda anlattığım gibi çok da zor olmamıştı.

Küçük kızımda ise geceleri defalarca kalkmaya, bu ikimizi de çok yormaya başlayınca 9 aylıkken gece emzirmeyi bıraktım. Ve fakat daha sonra hastalanıp da bir şey yiyip içemeyip sadece emince yeniden başladım. Sonra yeniden bıraktım, hasta oldu yeniden başladım derken, 4-5 ay böyle devam edince uykusuz geceler giderek arttı. En sonunda 16,5 aylıkken, hastalık yokken ve ben emzirmekten çok yorulmuşken artık bunu sonlandırabileceğimize karar verdim. Yemek yiyordu, iştahı yerindeydi. Anne sütü alsa da hasta oluyordu, almasa daha mı çok hasta olurdu, acaba kış geçse miydi gibi sorular kafamda dolanırken bu kararı vermek çok kolay oldu diyemeyeceğim. Yine ablasında yaptığım gibi onda da sabahtan açıklamalarımı yaptım. Artık süt bitti, süt istersen biberonla içebilirsin, ama annede artık süt yok diyerek baştan kendisine durumu beyan ettim.

Sonra uyku vakti gelip çattığında, biraz ağlama sonrası biberonu kabul ederek içti ve uykuya daldı. Sorunu zaten gündüz uykularında beklemiyordum, dananın kuyruğu gece kopacaktı. Beklediğim gibi de oldu. Ve fakat beklediğim için ben uykusuzluk, huysuzluk ve yorgunluğa hazırlıklıydım. İlk gece 2 saate yakın ayakta geçtik, kah camın önünde, kah bir şeyler yiyerek, kah TV seyrederek oyalamaya çalıştım. Burda ilk hatayı yaptım, biberon teklif ettim. Başta buna sinirlense de sonra kabul edip, biberonu içip uyumaya başladı. 3-4 gecemiz zor geçti. Sonrasında giderek azalan uyanmalarda emmek yerine biberonu talep etmeye başladı. Ben burda hata yaptığımı bile bile devam ettim.

Şu an kızım nerdeyse 21 aylıkken bu yazıyı yazıyorum. Emzirmeyi bıraktıktan sonra biberon sürecimiz gündüzleri hala devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda gece biberonu kesip sonra hastalanıp bir şey yiyemeyince tekrar başladığımız oldu. 1 hafta önce yine gece biberon yok dedim. Artık bu sürece alıştığı için sanırım, 1 gece birazcık ağlayıp sonra su içip yattı.
Şu anda sadece gündüzleri kahvaltıdan sonra ve uykudan önce biberondan içiyor. Bunu da 2 yaşında bırakırız diye düşünüyorum.

Bu arada biberonun yanısıra bu süreçte bana en büyük yardımcı yine “emzik” oldu. Emziği de 2 yaş civarı bıraktıracağım.

Kabul ediyorum bu süreçler anlatıldığı gibi kolay değil. Eğer gece beslenmesini veya emzirmeyi tamamen bırakmak istiyorsanız benim nacizane önerim önce kendinizi bu sürece hazırlayın, ağlamalı ve uykusuz geceler, huysuz gündüzler olabilir. Mümkünse gündüz size yardımcı olacak, dinlenmenizi sağlayacak destek kuvvetleri çağırın. Hatta geceleri de babadan destek isteyin. İnanın o süreçte çok ihtiyaç var.

Biberon seçimi de bence çok önemli. Anne sütü gibi akışı olan, yaşına uygun, ne hızlı ne yavaş akan, gaz kaçmasına izin vermeyen bir biberon seçerseniz bebeğinizin kabul etmesi de kolaylaşacaktır.

Bir de Uykusuz Anneler Kulübü’ndeki yazıları okumanızı öneririm. Bu konuya epey bir yer verdik : Emzirmeyi bırakmak kategorisi altında tüm yazıları görebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir