Anne / Emzirme


Emzirmekle ilgili Emzirme Reformu girişimini okuyup paylaştıktan sonra, şimdiye kadar emzirmeyle ilgili yaşadıklarımı şöyle bir kafamdan geçirdim. Ortağımın benden önce bebek sahibi olması sebebiyle şanslıydım ondan çok şey öğrendim, ama onun dışında internette hamilelik ve bebekle ilgili çok araştırdım. Araştırdım derken en fazla bilgiyi, deneyimlerini paylaşan kadınların bloglarından, gruplardan ve forumlardan aldım. Öyle oturup makaleler, bilimsel yazılar okumadım. Her kadının deneyimi farklıydı ve hepsinden işime yarayan birşeyler öğrendim. Ben öyle çok çocuklu olup da bu konularda çok bilgili biri değilim ama yine de burada emzirmeyle ilgili deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Belki benim yaşadıklarım da, benim gibi internette blogları takip eden anne adaylarının işine yarar.
Hepsini bir yazıda anlatamayacağım sanırım. Bu konuyla ilgili ilk paylaşımım bu yazı olacak.

Öncelikle kendi bebek doktorumuz Dr.Kadir Tuğcu’nun ve televizyon programlarına sıkça çıkan Dr.Hilal Mocan’ın söylediği süt için en önemli şey annenin mutlu olması, stres olmaması. Buna ben de katılıyorum. Bir lohusanın kendi kendini stres olmayacağım diye telkin etmesi çok zor, burada iş öncelikle babalara sonra da yakın çevreye düşüyor. Anne kendini mutlu hissedip emzirmeye niyet etmeli, çok istemeli. Ama stres altında bunu yapmak mümkün değil. Yani neymiş,
Kural 1-Lohusaya kraliçeler gibi davranılmalı, babalar kul köle olmalı, bir dediğini iki etmemeli :)

Yine bu doktorların söylediği benim de kendi sütümde şahit olduğum su faktörü var. Süt yapımı için annenin bolca su içmesi gerekirmiş. Bir süre önce ben nedendir bilmem su içmeyi azalttım, sonra birden farkettim ki sütüm de az gelmeye başladı. Noluyoruz, neden oldu derken farkettim ki su içmemişim, hemen suya daldım :) Emziren kadınlar öyle gezerken, tozarken, iş yaparken, otururken suyu yanlarından ayırmamalı. Zaten emzirdikten sonra insan susuyor ama onun dışında da su için anacım :)
Kural 2-Anne bolca su içmeli, evde herkes anneye su ikram etmeli, gerekirse hatırlatmalı.

Bir de bunlara ilave benim yaşayarak gördüğüm sıkça emzirmek gerek. İlk zamanlarda (benim için ilk iki hafta idi) sıkça emzirmek zor, ama dayanın kızlar. Bir süre sonra hepsi yoluna giriyor.

Bir dahaki yazımda biraz daha detaylı anlatayım yaşadıklarımı, beni izleyin anacım!

Ayda’nın annesi


Yorumlar

 1. annenin stresli olmaması çok önemli..
  ben hem yalnız hem de stresliydim
  hala daha bana onları yaşatan herkesi affetmem..
  ben emzirmeyi çok istememe, kaan da emmeyi çok istemesine rağmen sütüm 16.günlükken kesilmişti.
  çok güzel yazmışsın..
  bak şimdi okurken yine aklıma geldi yine sinirledim:(

 2. çok üzüldüm :( ama senin gibi stres yüzünden emzirememiş çok anne var biliyorum. umarım anne adayları, yeni anneler ve eşleri okur böyle deneyimleri. Biz yenidoğan iken çocuk doktoruna gittiğimizde o bize söylemişti, ondan önce de ortağım.
  Ama her doktor böyle söylemiyor. bana bulgur,rezene, vb öneren doktorlar da oldu, herkes önce buna özen gösterse keşke..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir