Detoks doğruları ve yanlışları Güzellik-Bakım / Yaşam

detoks

Bir detoks furyası almış gidiyor..Her yerde, herkes (ben de dahil) detoks tarifleri, arınma yöntemleri, detoks çayları, içecekleri paylaşıyor. Hatta artık detoks markaları bile var. Peki nedir bu detoks, ne işe yarar, neden yapılır, kimler yapar kimler yapamaz bir bilene sorayım istedim.
Alle Klinik’ten Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur sorularımı cevapladı.

DETOKS NE DEMEKTİR?
Detoks, toksinlerden arınma anlamına gelir. Vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır.

Dışarıdan Aldığımız Toksin Kaynakları Nelerdir?
Sigara, alkol, gereksiz ilaç kullanımı, katkı maddesi, tarımsal ilaçlar, besin alerjenleri, hava kirliliği, radyasyon ve metabolik artıklar vücudumuzda toksik etki yaratan maddelerdir.

Metabolik Artıklar Sonucu Oluşan Toksinler Nelerdir?
İlaçlar, alerjik etkiler, organ etleri, hidrojenize edilmiş yağlar, yağlar, kızartılmış besinler, rafine edilmiş ürünler, etler, şekerler, süt, yumurta ve hamur işleri olarak sıralanabilir.
Her iki toksini de vücudumuzda temizleyen başlıca organ karaciğerdir. İdrar, ter ve dışkı ise toksin atma yollarıdır.

ÖYLEYSE NEDEN DETOKS YAPMALIYIZ?
İnsan vücudu, detoksa ihtiyaç duymadan kendini temizleme kapasitesine sahiptir. Ancak sorun günümüzdeki pek çok bireyin yoğun iş temposu içinde stresli ve hareketsiz bir yaşam ile birlikte yetersiz beslenmesinden kaynaklanır. Bir de çevrenin olumsuz koşulları, vücuda alınan metabolik atıkların birikmesi ile hastalıkların artması eklenince detoksa ihtiyaç artabilir. Vücudun hem stresle baş etmesi hem ihtiyacı olan besin öğelerini karşılaması hem de bağışıklık sistemini güçlü tutması imkânsız hale gelebilir. Yani toksinlerin vücutta artışı stresle birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Toksin atımına beslenme ile destek olabilirsiniz.

Peki, detoks nasıl yapılır?
Detoksta doğal beslenme ana prensiptir. Detoks, toplumun genelinin uyguladığının aksine sağlıklı ve doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer alması anlamına gelmektedir.
Sebze ve meyveye ağırlık vererek her gün en az 3’er porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek,kolesterol seviyesi yüksek kırmızı et tüketimi yerine Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin en formda et olan balığın tercih etmek, kafeinli içecekler ve alkol tüketimi yerine su, sebze, meyveler ve bunların suları bolca tüketilmelidir fakat sırf bu sularla beslenmek sağlıklı değildir. Sebze ,meyve suları ara öğün olarak veya gün boyu doğal beslenmeye yardımcı olarak içilebilir. İşlenmiş ve şekerli besinler yerine karbonhidratın en zengin kaynakları olan tam tahıllı karbonhidratları tercih etmek gibi küçük beslenme önerileriyle vücudu toksinlerden arınmaya yardımcı olabiliriz .Bunlar ile birlikte probiyotik ürünler, kurubaklagiller, balık, tam tahıl ürünleri diğer yardımcı gıdalardır.

DETOKS İLE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜDÜR?
Detoks ile kilo kaybı olabilir. Ancak detoks yaparken hedeflenen bu olmamalı! Hareketsiz yaşamın getirdiği ödem, aşırı şişkinlik ve kabızlık gibi şikâyetler azaldığında kişide fark edilir bir incelme olur. Haftada üç kez düzenli yapılan egzersiz ve beslenme düzenine dikkat edilerek bu incelik korunabilir.
Bazı bireyler için detoks; kısa sürede sonuç almaya yönelik bir çözümdür. Örneğin; kilo vermek için… Ne var ki böyle bir durumda eski beslenme alışkanlıklarına geri döner dönmez, eski kiloların, yorgunluk hissinin veya şikayet ettiğimiz diğer semptomların aynen tekrarlanmamasına şaşırmamak gerekir. İşte bu yüzden detoks, uzun vadeli davranış değişikliklerine doğru bir geçiş ve yaşam tarzı değişikliği olarak algılandığında çok daha etkili olur.

DETOKS YAPMASI GEREKEN BİREYLER KİMLER?
• Sabahları yorgun, bitkin ve uykunuzu alamadan uyanıyorsanız,
• Her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketemiyorum diyorsanız,
• Yeterli su tüketmiyorsanız
• Aşırı alkol,sigara, kafein tüketiyorsanız,
• Şeker ,şekerli ürünlerin tüketim miktarınız fazlaysa
• Stresli, yoğun bir çalışma temposuna sahipseniz ve sık sürekli seyahat etmek zorunda kalıyorsanız
• Ödem, gaz, kabızlık ve şişkinlik şikayetleri ile sıklıkla karşılaşıyorsanız,
• Ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız detoKS yapılması gerekebilir.

DETOKSUN FAYDALARI
• Daha kolay bir sindirim ve besinlerin daha iyi alınması.
• Toksinlerin kolay bir şekilde atılması.
• Fiziksel ve ruhsal olarak daha dinç hissetme ve daha yüksek konsantrasyon.
• Enerjinin artması ve daha canlı hissetme
• Daha güçlü bağışıklılık sistemi
• Daha kaliteli uyku
• Daha pürüsüz, parlak bir cilt ve saçlar
• Kafein, şeker, un ve alkole olan bağımlılığının azalması
• Ödem, gaz ve şişkinlik şikâyetlerinin azalması

EN İYİ “DETOKS” BESİNLERİ NELER?
Enginar; antioksidan bileşikleri içerir ve bu bileşenler safra akışını uyarır. Safra vücuttaki yağların sindirimine yardımcı olur ve verimli safra akışı yağlı gıdaların içerdiği potansiyel inflamatuar bileşikleri temizler. Bu nedenle enginar karaciğer bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
Avokado; glutatyon ve tekli doymamış yağ asitlerini içermesi nedeniyle kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
Pancar Betalitinler içerir; özellikle vücudun detoks merkezi olan karaciğerlerde hücre yapımı ve tamirine yardımcıdırlar.
Brokoli güçlü antioksidan özelliği ile bilinen, turpgiller ailesinden bir bitkidir. Bu özelliği taşıyan diğer sebzeler; lahana, brüksel lahanası, karnabahar ve kıvırcık lahanadır.
Karahindiba kökü; idrar üretimini artırarak diüretikler gibi davranır.
Dereotu ve rezene ;anti inflamatuar bileşikler açısından zengindir
Yeşil çaylar; aynı bitkiden geliyor olsalar bile siyah, beyaz ve kokulu çaylara göre antioksidan yönünden daha zengindir.
Limon ve tüm turunçgiller antioksidan yönünden zengin C vitamini yönünden zengindir.
Soğan ve sarımsak; karaciğerde antioksidan üretimini uyaran glutatyonu içerir. Yani soğan ve sarımsak güçlü bir anti mikrobiyel etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir
Zencefil, hindiba, rezene, mate ise vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Rahatlamak için papatya, adaçayı, rezene, ısırgan, ekinezya, melissa çaylarından birini limon ilavesiyle tercih edebilir ve bu ritüeli gün boyu 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz. Greyfurt, mandalina ve portakal suyu da içerdikleri C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir. Sebze suları için kereviz, hindiba, havuç taze olarak hazırlanabileceği gibi karışım halinde ve organik olanların program boyunca tüketilmesi de mümkündür.

KİMLER DETOKS YAPAMAZ?
Özellikle insülin direnci, hipoglisemi, şekeri, böbrek rahatsızlıkları olanların; kan şeker seviyesindeki dengeden dolayı kesinlikle detoks yapmamaları gerekiyor.

*görsel pinterest.com dan alınmıştır


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir