Büyüyünce influncer olacağım! Blog / Yaşam

“Dikkat! Bu yazı yüksek dozda kendini beğenmişlik içerir!”

Rüya gibi geçen Dijital Topuklar 2016‘yı tüm detayları ile anlatabilmem mümkün değil. Biz yaptık diye demiyorum müthiş oldu. Hayatında alçakgönüllü olmanın güzelliğine inanan bir insan olarak ilk defa alçak gönüllü yazamayacağım, çünkü herkesi bir kenara bırakarak kendim için düşününce, müthiş bir deneyim, müthiş bir gün idi :)

digitaltopuklar_campaignwall

Beklediğimizin üstünde gerçekleşen katılım ve paylaşım ile, sonrasında aldığımız geri bildirimler ile sadece bizim içimize sinen değil, hayalimizin de ötesinde bir şeyi gerçekleştirdiğimizi gördük.

Hedefimiz olan ve bence en önemli 2 geri bildirim cümlesi şuydu:

“Ben de yapabilirim diye çıktım oradan!”

“Seneye gelmek için sabırsızlanıyorum!”

dt1

Aksaklıklar olmadı değil, ilk senemiz olduğu için ön göremediğimiz teknik sıkıntılar yaşadık, neyse ki izleyenlere çok yansımadı, en büyük sıkıntı programın 2 saat kadar sarkmış olması idi ama yine de son oturuma kadar nerdeyse herkes (570 kişi) bekledi ve izledi. Burada bir kez daha anladık ki başından beri konuşmak istediğimiz konular yani içeriğimiz çok güçlüydü. Vermek istediğimiz mesajlardan biri olan “içeriğin gücü” zirvemizde de kendini kanıtlamıştı! Tek farkla, içerik kral değil burada “içerik kraliçe” idi!

Biraz da izleyici olarak yazacağım; her oturumdaki  konuşmacıların her biri benim için ayrı ilham kaynağı oldu. İlk oturumumuz olan “Dijital Dünyada Kadın” oturumunda farklı iş yapış şekillerini, başarılı iş modellerini, özgünlüğün güzelliğini ve gücünü yeniden gördüm.

Dijital oyunun kuralları, etik ve ticari boyutu” oturumunda ise dijital içerik üretenlerin yaşadığı sıkıntılardan, çözümlerden, olması gereken etik kurallardan bahsedilirken hep “işte bu” dediğim şeyler öğrendim. TEB Kadın Bankacılığı’ndan Sevgili Simla Ünal’ın biz kadın patronlardaki “ne haddime, ben kim patron olmak kim” duygusunu anlatması ise bende tokat etkisi yaptı. Nerdeyse 9 senedir çeşitli başarı ve  başarızlıkları olan bir kadın girişimciyim ve hiç bir zaman kendime ben “kadın patronum” demedim, diyen olsa da “ne haddime efenim, estağfurullah” derdim. İşte 1 Kasım benim “evet benim de haddime!”dediğim gün oldu benim için. Ben de patronum, başarılar yanında bir sürü başarızlıklar da yaşayan, kafasına yastığa koyduğunda geliri gideri, işi nasıl döndüreceğini, geliştireceğini düşünen bir kadın patron…Eylemlerim devam edecek!

Facebook ve Twitter, bir oturumumuzda domain sahiplerinin çok  yakınen tanıdığı Godaddy ile birlikte dijital dünyada kullanıcıların var oluş şekilleri, istatistikleri, alternatif söylem şekilleri ve sosyal medya gücünü gözler önüne serdiler.

Sosyal medyada linç kültürünü ele aldığımız “Sosyal medyada kalbini korumak” oturumunda ise bu işin belki de en rahatsız edici yönleri ele alındı. Bu mecralarda yer alan, çalışan kişiler olarak kendimizi nasıl koruyabileceğimizi, neden insanların gerçek hayatta yüz yüze söyleyemeyeceği, yapamayacağı şeyleri sosyal medyada rahatlıkla ve haddini aşarak söyleyip, yaptığını hem hukukçu, hem psikolog hem de linç yaşamış “influencer” açısından dinleme şansımız oldu.

Son oturum ise genel olarak herkesin hiç bitmesin istediği ve hatta süresi bu yüzden epey aşan, ama gün boyu yaşanan enerjiyi hiç düşürmeden hatta daha da yükselterek zirvemizi kapatan oturumumuz; Dijital Yerliler, Dijital Göçmenler, Geleceğin Dijital Kadınları! Tüm bu oturumların videoları çok yakında yenilenen sitemizde yer alacak. Ayrıca aralarda ilham veren kadın hikayelerini dinlediğimiz #benimhikayem bölümleri de olacak.

dt3

#benimhikayem demişken zirveden önce profesyonel olarak fazla bir yatırım/çalışma yapmadığım kendi kişisel hesabıma/bloguma bakış açım zirveden sonra değişti… Küçük gördüğüm etki alanımın aslında ne kadar değerli olduğunu anladım. Uykusuz Anneler Kulübü ile devam eden dijital girişimcilik/”influencer” hayatımın yanısıra artık kişisel paylaşımlarım ile de “influencer” olmaya karar verdim. İşte yazımın başlığı da buradan geldi. Büyüyünce influencer olacağım! Şaka bir yana mikro influencer/fenomen kavramı, neden değerli olduğu ve sizi daha az sayıda kişi takip etse de etki alanınızın ve etkileşiminizin önemini Güray Erişkin de bu yazıda çok güzel anlatmış: Etki Ekonomisinin Yükselen Yıldızları: Mikro-Fenomenler

Velhasılkelam hem makro hem de mikro influencer olarak, 2017’de yaptığım işe daha da büyük hayaller ve hedeflerle devam ediyorum.

2016-11-03-12-09-05

Biz kendi küçük ama inancı büyük ekibimiz (Elif ve Her Şeyden Sorumlu Genel Müdürümüz Ferhan Saral) ile Dijital Topuklar 2017 çalışmalarına başladık bile!

Ve 1 Kasım’da gördük ki biz aslında daha yeni başlıyoruz. En büyük ilhamı kendimize vermişiz. Daha çok hayal kurup, daha çok çalışarak, gelecek 1 Kasım’a kadar yine ” işte bu” denen işler yaparak dijital kadınların hayatında yer almaya, dijital kadınlara ulaşmak isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

 


Yorumlar

  1. Ellerinize sağlık. Bu yil gelemedim ama seneye insallah orada olacagim. Herkes nekadar muhteşem bir is basardiginizin gordu. Kadinin gucu sosyal medyanın gucu birlesince neler neler oluyor gordu.

  2. Tebrik ederim peri yazini da okuyunca keske katilabilseydim dedim.Neyse ki bloglar var dijital topuklar ile yazilan tum yazilari hemen okuyacagim.sevgiler ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir