Bir başarısızlık hikayesi.. Anne / Yaşam

periayda

Başarısız olduğunu kabul etmek kolay değil. Benim gibi büyük hayaller, hevesler, heyecanlar ile yola çıkmış çok girişimci anne biliyorum, kimi başladığı işte güzel başarılara imza attı kimi de benim gibi pes edip bıraktı. Sanırım online hayatın , bloglar vesilesi ile bir üretime geçmenin ilk neferleriyiz. İlk attığı adımlarda başarısız olanlar başka konularda üretmeye, hayaller kurmaya devam ettiler. Ben de öyle yaptım.

PeriAyda’yı artık bilmeyen çok kişi var. Hayallerimi ve başlangıcı yıllar önce şu yazılarda anlatmışım; Girişimci anne başlarken ve Yeni sezon, yeni hayaller

2012 Nisan’da başladığım kendi markam ile ürün yaratıp satma hikayemde artık sonuna geldim. Bir süre önce web sitesini kapattım. Satışlarım zaten çok azdı. Zararımı arttırıyordu web sitesini devam ettirmek. Elimde hala ürünlerimden var, çok sevdiğim..Onları da yavaş yavaş başka mecralarda satacağım, sonra hikayem tamamen son bulmuş olacak.

isis

Ben nerde yanlış yaptım diye tekrar baktığımda;

Motivasyonumu kaybetmek en büyük hata ya da eksiklik diyeyim, istesem bir şekilde devam ettirebilirdim ama anladım ki ben satış yapmak istemiyorum ve yapamıyorum. İşin yaratma süreci benim hayallerimi süsleyen kısımdı ama satma, pazarlama sürecine hiç hakim değildim, olamadım. Ve ürünlerim de kendi kendini satamadı tabii..

2012 yılında sosyal medya bu kadar aktif değilken, çok da butik ürün satışı yapan online siteler yokken başlamış olmak bir avantaj olmalıydı.Yani “ilk” lerden olmak..Ama bu avantajı satışa yansıtamadım.

PeriAyda-15

Başka işlere konsantre oldum, daha çok ilgimi çeken işlerdi bunlar. Bu yüzden hep “PeriAyda” ikinci planda kaldı. Zaten onu yapmaktan vazgeçmiştim içimde bir yerde ama o kadar emek ve yatırım yaptığım biri işi bırakıyorum demek kolay bir itiraf olmadı başta kendime, sonra aileme.  Yani bölünmek, bir koltukta bir kaç karpuz bana uymadı.

Atak biri olamadım hiç bir zaman, bunun ticari hayatta ne kadar önemli olduğunu içinde yaşarken anlıyorsunuz. Girişimci iseniz atak ve hızlı değilseniz uzun vadede başarılı olmanız ve devam etmeniz çok zor bence.

Planlamalarda hep sınıfta kaldım, planlama olmadan satış yapsanız da işi döndüremiyorsunuz. Kızımın ismi ile başladığım hayalimdeki ürünler başkalarının tabiri ile “çok romantik”,” çok zevkli”, “çok şirin” idi ama pahalıydı. Üretimi yapmadan bunları hesaplamam gerekirken ben ürettikten sonra fiyatlarımı oluşturdum. Şu an çok yüksek gelmese de o senelerde o fiyatlara satış yapmakta zorlandım.

5

Velhasıl ben bu işte çuvalladım. Çok büyük dersler aldım, çok debelendim, çok üzüldüm ama en sonunda görüyorum ki başarısızlıktan da başka motivasyonlar çıkardım. Bir şekilde gerçek isteğimi bulmaktan vazgeçmedim, pes etmedim. Bu satırları üzüntü ile değil “bilmişlik” ve bir noktaya “ermişlik” ile yazıyorum. Denedim olmadı, denemeyi isteyenlere bu olumsuz hikaye de feyz olsun, ders olsun. Çevremde çokça yeni anne olup, işten ayrılıp tıpkı benim gibi “romantik, tatlı, heyecanlı” duygularla bir şeyler yapmak isteyen oluyor, bir şekilde çekiyorum. Herkese bunu nasıl satacaksın diye soruyorum. Bunu kim alır, neden alır, kaça alır? Fizibilite yapmadan, satışa hakim olmadan girişmeyin. Ben ettim siz etmeyin..

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir