Bebek gelişiminde kıyaslama! Bebek

doğum

 

İki kızımın doğum kilo ve boyları neredeyse aynı. Ve fakat bir kaç aylık olduktan sonra büyük kızımın büyüme persentili ile küçük kızımın büyüme persentili farklılaşmaya başladı. Ayda’nın persentil hesaplamaları ilk aylarda sürekli %75’lerde olunca ve de zaten giydiklerinden büyüdüğünü anlamak çok net mümkün olduğu için takibini bırakmış, pek fazla persentillerle, büyüme eğrileri ile ilgilenmemiştim. Ama Melisa’da durum farklı oldu.

%25′ lerde çıkan persentil değeri, en başından itibaren bende bir soru işareti oldu. Hep Ayda ile kıyasladım, yanlış olduğunu bile bile. Neden daha düşüktü? Ben de, eşim de orta boyun üstünde uzun sayılanlardanız, neden Melisa daha minyon bir bebekti? Lohusalık zamanlarımda acaba sütüm mü beslemiyor, acaba doymuyor mu diye düşündüğüm oldu. Hatta ek gıdaya başlayınca bir ara mama takviyesi yaptım sırf kendimi rahatlatmak, doyduğuna emin olmak, sütüm yetmiyorsa belki işe yarar, doyurur diye düşünerek. Oysa biliyordum ki her çocuk farklıdır, her çocuğun yapısı, büyüme eğrisi  farklıdır. Kardeşleri kıyaslamak ise çok saçma, abesle iştigaldir. Ama işte aklım bunları söylerken kalbim hep “neden neden”lerde geziyordu. Sonunda bir süre önce bu saçma kıyaslama huyumu bıraktım. Tabi her gittiğimiz doktora (sanırım 5-6 doktor çeşitli nedenlerle bakmıştır Melisa’ya) bunu sordum, bu konuyu irdeledim. Hep aynı cevabı aldım. Büyümesi normal değerlerde, endişelenecek bir şey yok, ya anne-babaya kıyasla minyon bir insan olacak ya da sonradan boy atacak.

Bir de Uykusuz Anneler Kulübü‘nde Persentil Hesaplama bölümü için araştırıp bilgi sahibi olunca anladım ki önemli olan o persentil değerinin daha altına düşmemesi, o persentil değerinin tutarlı veya artarak devam etmesi. Bizde de durum bu şekilde, hiç bir zaman %25 in altına düşmedi. Ama üstüne de çıkmadı, yavaş büyüyen bir bebek oldu.

Artık eskisi gibi çok kafama takmasam da, yine de Melisa’nın her ay yine boyu, kilo değerlerine bakıp persentilini kontrol ediyorum. İlk bebeğimde persentile baktın mı deseler, o zamanlar amaaan ne gerek var derdim, şimdi ise bu konuda farklı düşünen bir anne oldum.

Hani ikinci de daha rahat oluyorsun derler ya, tek rahat olamadığım konu bu persentil konusu oldu sanırım..

 

 

*fotoğraf: Çiseren Koç

 

 

 

 

 


Yorumlar

  1. melisa diyor ki: Aralık 3, 2014 at 12:02 pm

    Merhaba,
    benim kızım da kilo alım konusunda sorunu var persentil değeri şuanda %3, doğduğunda boyu ve kilosu gayet iyidi 51cm/3340gr ama 3aydan itibaren kilo alım yavaşladı şuanda 11 aylık ve 7.600gr :( :( 6 tane doktora gittik ama bir çözüm bulamadık …
    Motorik gelişimi iyi, kan,idrar, gaita, şeker, süt intolerans testler yapıldı ve ona rağmen herhangi birşey bulunmadı.
    Insan ister istemez herşeyi sorguluyor, kıyaslıyor, nekadar da istemezsem de diğer yaşıtlarını görünce üzülüyorum, anne olarak objektif olamıyorusunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir