Bebeğinizin ilk 1000 günü beslenme önerileri Bebek

1-anne-cikolatasi

Daha önce burada iyibuyusuniyiyasasin.com dan bahsetmiştim.

Geçen hafta Nestle ve Anneysen’in evsahipliğinde Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar ile bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenlerin anlatıldığı etkinlikte hem beslenme ile ilgili bilgiler edindik hem de sonrasında bazı tarifleri blogger arkadaşlarım EKS Mutfak’ta denedi. Biz Melisa ile katıldığımız için deneme kısmına maalesef kalamadık ama şu resimde gördüğünüz “anne çikolatası” tarifini ennn kısa zamanda evde deneyeceğiz, Ayda da tam bugün böyle bir şeyler istemişken..

Nestle’nin İyi büyüsün, İyi yaşasın platformu çok beğendiğim, bebek beslenmesi başta olmak üzere bebeğinizle ilgili her konuda hem bilgi hem destek bulabileceğiniz bir platform. Etkinlikte öğrendiğim “İlgi Hattı” ayrıca çok ilgimi çekti, her an 444 77 62‘yi arayıp aklınıza takılan konularda uzman bilgisi almak mümkün! Bizim gibi internette araştıran, çevresinde bilgi alabileceği bir çok doktor olan ve bunlara ulaşma imkanı olan anneler için çok önemli gelmeyebilir ama ülkemizde bir telefonla bir uzmana ulaşma lüksü maalesef herkeste yok ve bu büyük bir imkan. Bu imkanı sunduğu için Nestle’yi tebrik ediyorum, umuyorum sağlıklı bir şekilde devam edip çok anneye ulaşır.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’ın hazırladığı bu kartları ise hem çok pratik hem de yol gösterici buldum. Yaşına göre bebeğinizin ilk 3 yıl, hangi besin grubundan her gün ne kadar alması gerektiğini gösteren kartlar, başucunuzda bulunmalı bence. Ben mutfağımızın açık sergisi olan buzdolabı üzerinde kartlara da yer açtım :)

9-18 ay

1 yaş

2 yaş

3 yaş

Elvan Hanım’ın sohbetinden aklımda kalan bence “can alıcı” notlar:
– 1 yaşından sonra bebeğinize püre kıvamında öğünler hazırlamayın, bırakın her yemeği olduğu gibi yesin.
– Demir ve D vitamini (özellikle anneler arasında çokça soru işareti olan) kullanımı konusunda doktorunuzu dinleyin ve gerekliyse kullanın.
– Etin yanına yoğurt yemek, demir emilimini etkilemez ama ıspanak gibi yeşil yapraklılarda etkiler, yani ıspanakla yoğurt yemeyin :) Onun yerine C vitamini olan bir besin alın ki demir emilimi artsın
– Yemeği sorun haline getirmemek çok zor olsa da bunu yapmayın bebeğiniz zamanla damak tadı geliştirecek. Bunu yemiyor, şunu yemiyor diye sorun yapmak yerine çözümü siz içinizde bulun. Mesela yumurta mutlaka alması gereken bir besin ve sabahları yumurta çeşitlerini yemiyor ise siz de akşam içtiği çorbayı hazırlarken içine yumurta koyun (karıştırarak anlamayacağı şekilde). Eğer sevmediği yiyeceğin ikamesi varsa onu önerin, illa onu yiyecek diye ısrarcı olmayın.

Bu noktada eğlenceli tabaklar ile bebeğinizin yemek saatini ilgi çekici hale getirmemizi önerdi Elvan Hanım. Benim de aklıma hemen sevgili Latife Tunç’un “Sihirli Tabaklar” ı geldi. Buradan ilham alabilir, eğlenceli tabaklar yapabilirsiniz.

Yine keyifli ve bilgilendirici bu etkinlik için Anneysen.com’a, Nestle’ye ve Elvan Hanım’a çok teşekkürler..

#iyibuyusuniyiyasasin


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir