Alışveriş / Hamilelik

Pazar gününden beri fuara ikinci ziyaretimi yazmak istiyorum, bir türlü fırsat bulup da oturup yazamadım.
Anne-bebek fuarına ilk gittiğimde Bebeğim ve Biz dergisinin standında doğal doğum eğitmenleri Dr.Hakan Çoker ve Dr.Dilek Cengiz‘in ikisinin birden aynı günde konuşmacı olarak geleceğini görünce çok sevindim. Türkiye’de bildiğim kadarıyla sadece bu iki doktor Hypnobirthing uzmanı. Yani bu işi araştıran ve doğal doğumu düşünüp de kafasında soru işaretleri olanlar için büyük bir fırsattı bence. Bu fırsatı verdiği için Bebeğim ve Biz dergisini çok takdir ettim :) Standda başka konularda uzmanlar da vardı ve dergi yetkilileri (özellikle Zuhal Hanım, her ziyaretçiyle ve benle de) çok ilgilendi. Kendisiyle sohbetimiz sırasında hamilelerin Cumartesi günü de geldiğini ama doğal doğum konusunda pek ilgili olmadıklarını öğrendim. Dergi olarak da sanırım sadece onlar bu konuya eğilmişler şimdiye kadar. Umuyorum diğer dergiler de onları örnek alıp bu konunun yaygınlaşmasına ve hamilelere bilgi verilmesine yardımcı olurlar. Çünkü kendimden ve çevremden biliyorum ki hamile kalan kadınlar mutlaka merak edip birkaç kere bu dergileri karıştırıyorlar. Mart sayısında doğal doğum ile ilgili bir kitapçık verecekmiş Bebeğim ve Biz dergisi. Merakla bunu da bekliyorum.

Maalesef Hakan Bey’in acil bir işi çıktığı için o gün gelemedi, yine de azmedip Dilek Hanım’ın gelişini bekledim. Beklediğime de değdi, aklımda olan tüm soruları 1 saat boyunca başbaşa sorabildim kendisine. Hepsinde de kafamdaki soru işaretlerini silen cevaplar aldım. Kendi anladığım kadarını sizlerle paylaşmak istiyorum ama tabi en güzeli aslında ondan bunları dinlemek.

Hypnobirthing, kendi kendini telkin ederek sancı ve kasılmaların bilinçli ama acı hissetmeden karşılanabildiği bir doğal doğum yöntemi. Dilek Hanım kendi kendine hipnozu ve sancılar sırasında yardımcı olacak diğer teknikleri doğum koçunuza ve size, beraber öğretiyor. Kasılma ve sancı dalgalanmaları arasında hamile yorgun düşüp konsantrasyonunu yitirebileceği için doğum koçunun da yanında olup ona destek vermesi gerekiyor. Kocanız eğer doğum koçu olarak doğumda bulunmak istemezse sizin istediğiniz başka bir kişi eğitime katılabiliyor veya Dilek Hanım’ın kendisi size koçluk yapabiliyor. Kendi kendini hipnoz etme fikri bana önce garip geldi, ya çıkamazsam hipnozdan diye sordum. Öyle birşey olmayacağını, bu hipnozun bilinçli, farkında olarak yapılan bir hipnoz çeşidi olduğunu, uyuyup uyanınca veya doğum koçunuz yanınızdan gidince hipnozdan çıkmış olduğunuzu söyledi.

Perine masajını sordum, vajinal doğumda çok faydası olduğunu hatta kendi kızkardeşi hamile iken bu masajı yaptırttığını ve epizyotomiye gerek kalmadan 3.5kg lık bebeği doğurduğunu söyledi. Perine masajının nasıl yapıldığını internetten araştırmıştım, ama doktor hanımın anlatımı ile daha iyi anladım. Eğer google da bakarsanız bunu açıklayan birçok site bulabilirsiniz. Maalesef benim burda anladığım şeyi anlatmam çok zor ve de komik olabilir :)

Bizim bebişimiz biraz kilolu gittiği için 4-4.5kg doğarsa vajinal doğum yapıp yapamayacağımı sordum. (Ben 4.5kg doğmuşum dolayısıyla bebeğim de bu kilolara çıkabilir) Dilek Hanım, 4 kilonun üzerinde ise bebeğin çıkım sırasında omuz takılması ve kolda ezilme olabileceğini, %29 oranında kolda felç olma ihtimali olabileceği için sakıncalı olduğunu söyledi, eğer kilolu bebek ise sezaryeni tercih etmemi tavsiye etti. %29 çok yüksek bir oran, o yüzden bu riski almanın doğru olmayacağına karar verdim ben de.

Bir de birkaç gün önce bir arkadaşımdan duyduğum bir bilgiyi kendisine sordum, bir doktor deodorant ve roll-on ların hamilelerde doğum sırasında açılmayı etkilediğini o yüzden günümüzde kadınların çoğunda doğum sırasında açılma problemi yaşandığını söylemişti. Dilek Hanım böyle birşey olamayacağını söyledi kaldı ki roll-on kullanıp da doğumda açılma problemi olmayan da bir sürü insan var, benim de kafama yatmamıştı zaten bu söylem. Ayrıca kozmetiklerle ilgili endişe duyduğum için Dilek Hanım facebook grubundaki(Dilek’s Yoga-Hypnobabies) linkten bu konuda bilgi alabileceğimi söyledi.

Daha başka sorular da sordum ama üzerinden birkaç gün geçtiği için tam olarak toparlayamadım herşeyi. Sonuç olarak aklıma gelen herşeyi konuştuk, umarım böyle bilgi veren ücretsiz sohbetler/seminerler çoğalır, ücretsiz olduğu için de herkes katılır.

Şimdiiii karar verme aşamasına geldik, Dilek Hanım’dan eşimle birlikte birebir bu eğitimi almayı düşünüyoruz. Birebir eğitim haftada 2.5 saat ve 5 hafta sürüyor. Eğer bu eğitimi alacaksak elimizi çabuk tutmamız gerek, fazla zamanımız kalmadı. Son kararımızı verdikten sonra sizlerle de paylaşacağım.

Bu arada bugünkü doktor kontrolümde hypnobirthing konusunu açtım, doktorum ne düşünüyor, doğal doğum konusuna nasıl yaklaşıyoru anlamak için. Onu da bir sonraki yazımda anlatacağım, çünkü doktorumun bugünkü yaklaşımı ayrı bir konu başlığı haline getirdi olayı.
dayanamayacağım onu da hemen yazacağım :)

Ayda’nın çok meraklı annesi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir